Nowoczesny
system c.o. 

Kotły opalane węglem najczęściej kojarzą nam się z kłopotliwą eksploatacją, problemami z utrzymaniem czystości w kotłowni oraz kłopotliwym przechowywaniem dużych ilości węgla.
Od pewnego czasu obraz ten znacząco się zmienił.

Dlaczego warto znów zwrócić uwagę na kotły węglowe?

Rozwój tych produktów, który dokonał się przez ostatnie kilka lat, jest znaczący. Udział w tym procesie ma również firma ENVO.

Oprócz modeli z klasycznym rozwiązaniem sposobu spalania oferujemy naszym klientom wysokoefektywne kotły serii KSR wyposażone w automatyczne układy nawęglania i sterowniki elektroniczne.

Kotły KSR posiadają certyfikaty na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” oraz badania energetyczno-emisyjne wydane przez ICHPW w Zabrzu.

Alternatywa dla kotłów gazowych i olejowych?

Koszty ogrzewania gazem czy olejem opałowym w ostatnich latach znacznie wzrosły z powodu podwyżki cen paliw. Ponadto w przypadku gazu jesteśmy uzależnieni od ciągłości dostaw tego paliwa.

Rozwiązaniem jest zastosowanie kotła, który przy podobnym poziomie komfortu obsługi, korzysta z tańszego paliwa.

W przypadku kotłów z podajnikami retortowymi KSR jest to tzw. „ekogroszek”, czyli odmiana węgla o granulacji 5-25 mm.

Efektywność

Największą bolączką w użytkowaniu klasycznych kotłów węglowych jest konieczność czyszczenia komory paleniska po każdym paleniu oraz kłopotliwe ponowne rozpalanie w cyklu nie rzadszym niż 5-10 godzin. Problem ten praktycznie przestaje istnieć w przypadku kotła KSR. Proces spalania odbywa się tu wyłącznie na palniku retortowym, do którego paliwo jest dostarczane w odpowiednich porcjach zgodnie z ustawieniami sterownika.

Spalanie odbywa się w temperaturze ok. 1100-1200 °C i generuje niewielkie ilości dymu i popiołu. Pozwala to na efektywne wykorzystanie paliwa, co sprawia, że uzupełnianie paliwa w zasobniku odbywa się raz na 4-5 dni w okresie zimowym, natomiast w okresie letnim podgrzewając C.W.U. jeden kosz paliwa wystarcza na ok. 10-14 dni.

Okresowo należy też usuwać popiół, który opada do specjalnej szuflady poniżej paleniska. Przy optymalnych ustawieniach parametrów kotła oraz wysokogatunkowym „eko-groszku” popiół usuwa się z kotła raz na 3-4 dni. Szuflada posiada wygodne uchwyty, dzięki którym można wyrzucić popiół bezpośrednio z szuflady bez konieczności przesypywania.

Oszczędność

Bardzo istotnym elementem kotła KSR jest jego sterownik czyli urządzenie, dzięki któremu możemy dopasować parametry pracy kotła. Obsługa sterownika jest stosunkowo prosta. W czasie sezonu grzewczego należy jedynie dopasować parametry takie jak czas podawania węgla, czas przedmuchu, czy czas przestoju. Prawidłowe ustawienia pozwalają na spalanie takiej ilości paliwa, jakie jest potrzebne do utrzymania zadanej przez użytkownika temperatury.

Dzięki temu możemy uzyskać niskie zużycie paliwa. Sterownik dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody i na tej podstawie steruje pracą wentylatora i podajnika paliwa. Ma on również możliwość współpracy z innymi urządzeniami takimi jak termostat pokojowy czy pompa C.W.U. Potrzeba ingerencji w ustawienia sterownika może wyniknąć w przypadku zakupu „eko-groszku” z innego źródła niż dotychczas.

Dostępny w Polsce „eko-groszek” potrafi się różnić swoimi parametrami dosyć znacznie, pomimo deklaracji producenta o zgodności z normami dla tego typu paliwa. Samo przechowywanie również jest mniej kłopotliwe niż klasycznego węgla ponieważ "eko-groszek" jest dostępny w opakowaniach 20-25 kg, których zawartość można przesypywać bezpośrednio do zasobnika. Ważne jest aby węgiel nie był wilgotny, ponieważ wpływa to na obniżenie sprawności kotła.

Bezawaryjność

Ciekawym rozwiązaniem w kotłach KSR jest przystosowanie ich do pracy w przypadku awarii podajnika lub dłuższej przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wszystkie nasze kotły posiadają możliwość instalacji awaryjnych rusztowin żeliwnych, które montujemy nad palnikiem retortowym bez konieczności demontażu układu retortowego.

Pozwala to też na doraźne spalanie drewna i innych paliw. W obu tych przypadkach proces spalania sterowany jest ręcznie.

Inwestycja, która się opłaci

Opisane kotły z pewnością nie należą do urządzeń najtańszych w zakupie jednak odwdzięczają się bardzo niskimi kosztami eksploatacji oraz niespotykanym dotychczas w przypadku kotłów węglowych komfortem obsługi. Znajdują zastosowanie w nowobudowanych obiektach oraz jako alternatywne źródło ciepła w przypadku istniejących instalacji gazowych lub olejowych.

Inwestycja w kocioł z paleniskiem retortowym KSR zwraca się już po 3-4 sezonach grzewczych jeśli posiadamy kocioł gazowy lub olejowy. Dla osób posiadających klasyczny kocioł węglowy inwestycja w kocioł KSR pozwoli na utrzymanie wydatków na paliwo na zbliżonym poziomie ale zagwarantuje znacznie wyższy komfort użytkowania. Ponadto, w niektórych gminach funkcjonują programy pozwalające na zwrot kosztów inwestycji w kotły retortowe ze znaczkiem ekologicznym (a taki atest posiadają kotły PEREKO), co czyni te produkty jeszcze atrakcyjniejszymi.

Kotły KSR wykonane są z blachy stalowej gatunku P265GH (stal na urządzenia ciśnieniowe do pracy w podwyższonych temperaturach) o grubości 5 mm dla paleniska oraz 4 mm dla płaszcza zewnętrznego, panele wykonane są z blachy ocynkowanej, malowanej proszkowo.