Nowoczesny
system c.o. 

Kotły opalane węglem najczęściej kojarzą nam się z kłopotliwą eksploatacją, problemami z utrzymaniem czystości w kotłowni oraz kłopotliwym przechowywaniem dużych ilości paliwa.
Od pewnego czasu obraz ten znacząco się zmienił.

Dlaczego warto znów zwrócić uwagę na kotły na paliwa stałe?

Rozwój tych produktów, który dokonał się przez ostatnie kilka lat, jest znaczący. Udział w tym procesie ma również firma ENVO.

W swojej ofercie posiadamy wysokoefektywne kotły, wyposażone w automatyczny układ podawania paliwa i nowoczesne sterowniki elektroniczne. Na ten moment każde wyprodukowane urządzenie grzewcze musi posiadać tabliczkę znamionową informującą klienta o klasie energetycznej i mocy cieplnej odpowiadającej danemu modelowi.

Aby uprościć identyfikację przebadanych kotłów ekologicznych, został stworzony certyfikat Ecodesign, którym są znakowane urządzenia o najniższej emisji związków toksycznych. Nasze urządzenia grzewcze posiadają piątą klasę emisji wg normy 303-5:2012 oraz certyfikat Ecodesign.

Alternatywa dla kotłów gazowych i olejowych?

Koszty ogrzewania gazem czy olejem opałowym w ostatnich latach znacznie wzrosły z powodu podwyżki cen paliw. Ponadto w przypadku gazu jesteśmy uzależnieni od ciągłości dostaw tego paliwa.

Rozwiązaniem jest zastosowanie kotła, który przy podobnym poziomie komfortu obsługi, korzysta z tańszego paliwa.

W przypadku naszych produktów są to kotły przeznaczone do spalania ekogroszku, peletu i agropeletu.

Efektywność

Największą bolączką w użytkowaniu klasycznych kotłów węglowych jest konieczność czyszczenia komory paleniska po każdym paleniu oraz kłopotliwe ponowne rozpalanie w cyklu nie rzadszym niż 5-10 godzin. W naszych najnowszych modelach problem ten praktycznie przestaje istnieć. Proces spalania odbywa się wyłącznie na palniku, do którego paliwo jest dostarczane w odpowiednich porcjach zgodnie z ustawieniami sterownika.

Spalanie odbywa się w temperaturze ok. 1100-1200 °C i generuje niewielkie ilości dymu i popiołu. Pozwala to na efektywną pracę, co sprawia, że uzupełnianie paliwa w zasobniku odbywa się raz na 4-5 dni w okresie zimowym. W okresie letnim natomiast, jeden kosz paliwa, wystarcza nawet na dwa tygodnie bezobsługowej pracy.

Okresowo należy też usuwać popiół, który opada do specjalnej szuflady poniżej paleniska. Przy optymalnych ustawieniach parametrów kotła oraz wysokogatunkowym ekogroszku lub pelecie, popiół usuwa się z kotła raz na 3-4 dni. Szuflada posiada wygodne uchwyty, dzięki którym można wyrzucić popiół bezpośrednio z szuflady bez konieczności przesypywania.

Oszczędność

Bardzo istotnym elementem kotłów marki PEREKO jest ich sterownik, czyli urządzenie, dzięki któremu możemy dopasować parametry pracy naszego kotła. Obsługa sterownika jest stosunkowo prosta. W czasie sezonu grzewczego należy jedynie dopasować parametry takie jak: czas podawania paliwa, czas przedmuchu, czy czas przestoju. Prawidłowe ustawienia pozwalają na maksymalne zoptymalizowanie pracy urządzenia, co niesie za sobą korzyści ekonomiczne w postaci spalania mniejszej ilości paliwa.

Sterownik elektroniczny dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody i na tej podstawie steruje pracą wentylatora i podajnika paliwa. Ma on również możliwość współpracy z innymi urządzeniami takimi jak panel pokojowy, dodatkowy moduł internetowy czy pompa C.W.U. Potrzeba ingerencji w ustawienia sterownika może wyniknąć w przypadku zakupu ekogroszku lub peletu o innej kaloryczności niż w poprzednim sezonie, lub zakupu paliwa o gorszych własnościach.

Dostępny w Polsce ekogroszek i pelet, potrafi się różnić swoimi parametrami dosyć znacznie, pomimo deklaracji producentów o zgodności z normami dla tego typu paliw. Samo przechowywanie również jest mniej kłopotliwe niż klasycznego węgla, ponieważ zarówno ekogroszek, jak i pelet jest dostępny w opakowaniach 20-25 kg, których zawartość można przesypywać bezpośrednio do zasobnika. Ważne jest, aby nasze paliwo nie było wilgotne, ponieważ wpływa to na obniżenie sprawności kotła.

Inwestycja, która się opłaci

Opisane kotły z pewnością nie należą do urządzeń najtańszych w zakupie, jednak odwdzięczają się bardzo niskimi kosztami eksploatacji oraz, wysokim poziomem komfortu obsługi. Znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie oraz jako alternatywne źródło ciepła w przypadku istniejących instalacji gazowych lub olejowych.

Inwestycja w nowoczesny kocioł z automatycznym podajnikiem zwraca się już po 3-4 sezonach grzewczych, jeśli posiadamy kocioł gazowy lub olejowy. Dla osób posiadających klasyczny kocioł węglowy inwestycja w nowoczesne urządzenie pozwoli na utrzymanie wydatków na paliwo na zbliżonym poziomie, ale zagwarantuje znacznie wyższy komfort użytkowania.

Ponadto, w niektórych gminach funkcjonują programy pozwalające na zwrot kosztów inwestycji na wymianę kotła ze znakiem ECODESIGN (a taki atest posiadają kotły marki PEREKO), co czyni te produkty jeszcze atrakcyjniejszymi.